Kokos lapas sāk zaudēt savu vasarīgo sulīgumu, zaļā krāsa lēnām pārtop dzeltenā un sarkanīgā tonī. Kaut kur iztālēm vēsais rudens vējš traucas pāri koku galotnēm, paķerot sev paspārnē putnus. Klāt rudens, klāt jaunais mācību gads – skolā aicinoši sāk skanēt zvans.

Nu jau tradicionāli Zinību dienā skolā kā bišu spietā viens pēc otra ierodas Palsmanes internātpamatskolas skolēni un skolotāju kolektīvs. Gan lielie, gan mazie audzēkņi, rudenīgās puķes rokās cieši turot, kāpj augšā Zinību kalnā. Kādam šis 1. septembris ir pirmo reizi, bet kādam – pēdējo, tas šo dienu padara vēl īpašāku un svinīgāku.

Mazos pirmklasniekus pie rokas ieved devītās klases skolēni un audzinātāja. Caur dzeju un dziesmām tiek aizvadīti šie svētki. Ik reizi, uzsākot jauno mācību gadu, tiek uzsākts jauns dzīves posms, kuru pavada jaunas apņemšanās un cerības.

Neiztikt arī bez “jampadrača”, kas notika dažas dienas vēlāk! Spītējot rudens lietum un vējam, skolā bērnus izklaidēt un uzjautrināt bija ieradies Siguldā bāzēts uzņēmums, kas nodarbojas ar dažādu piepūšamo konstrukciju ražošanu, nomu, apkalpošanu un rotaļu laukumu ražošanu. Tātad piepūšamās lielformāta atrakcijas – mazajiem Pirātu sala, lielajiem – Cunami. Izlēkājāmies uz nebēdu!

Turpinot dažādas aktivitātes, esam tikuši līdz sportam. Veiksmīgi startējot Vidzemes zonas sacensībās futbolā Dzelzavā, Palsmanes internātpamatskolas komanda nokļuva fināla sacensībās Rīgā.  21.09. Rīgā Olimpiskajā sporta centrā notika kārtējās futbola finālsacensības. Sacensībās piedalījās 10 komandas, no katra Latvijas reģiona divas komandas. Kopvērtējumā ieguvām 5. vietu.

No 22. – 24. septembrim Kauņas pilsētā notika Lietuvas Speciālās Olimpiādes organizētais „Friendship Cup” turnīrs futbolā. Sacensībās piedalījās komandas no Baltijas un citām netālām kaimiņu valstīm. Spēles notika pēc apļa sistēmas, kur katra komanda tikās ar katru. Latvijas komanda izcīnīja ceturto vietu. Mūsu komandu pārstāvēja sportisti no Pelču, Sveķu, Lielplatones, Palsmanes, Stiklu un Baltinavas skolām. Treneri S. Šteinbergs no Stiklu internātpamatskolas, T. Cers no Palsmanes internātpamatskolas.

Turpinot Lietuvas gājienu, atgriežamies pie mums Latvijā, un saulainajā 26. septembra dienā Lielplatones internātpamatskolā notika Latvijas Speciālās Olimpiādes organizētais Republikas rudens kross, kas pulcēja kopā 150 sportistus no 15 speciālajām izglītības iestādēm. Atkarībā no vecuma sportisti sacentās vairākās vecuma grupās – cerību sportisti divās vecuma grupās zēni un meitenes, pārējie sportisti 4 vecuma grupās zēni un meitenes, attiecīgi veicot 300, 500, 600, 1000, 1500 un 2000m garas distances. Kopvērtējumā no 15 skolām, esam 6. vietā. Individuāli dažādas distances pieveica un pirmajā trijniekā ierindojās Viktorija Zariņa, Dana Daniela Suraka un Agris Krailo.

Krāsaino un sportiski radošo septembri Palsmanes internātpamatskolā noslēdz Miķeļdienas pasākums. Uz dažādām aktivitātēm aicināja 8. un “c” klases skolēni ar audzinātājām. Kas ir Miķeļdiena un kāpēc to svinam, kādas ir Miķeļdienas tradīcijas un ticējumi. To visu varēja uzzināt pasākuma pirmajā daļā, bet mīklas par rudeni un dažādus praktiskus darbiņus, kā dekoru veidošanu, vainadziņa pīšanu un Jumīša simbola izlikšanu no graudiem un zirņiem, kā arī iešanu rotaļās un dažādu attēlu izkrāsošanu – otrajā daļā.

Miķeļi ir rudens saulgrieži, kad saule pagriežas uz ziemas pusi. Dabā nakts sāk kļūt garāka par dienu, tuvojas tumsas laiks, bet Miķeļi paši ir krāsaini un bagāti, tie iekrīt dabas un lauku veltēm visbagātākajā gadalaikā.

Kā teicis Hanss Kristians Andersens – “Visa pasaule ir brīnumu virkne, bet mēs pie tiem esam tā pieraduši, ka saucam par ikdienu”. Lai mūsu ikdiena brīnumu pilna!